Zaznacz stronę

Uber stał się aktualnie jednym z największych konkurentów dla zwykłych taksówek. Miały na to wpływ nie tylko niska cena nawet za daleki przejazd, ale także wysoka dostępność kierowców, szczególnie w dużych miastach. Jako kierowca Ubera czy Bolta pracują przede wszystkim studenci, którzy chcieliby dorobić sobie pomiędzy zajęciami, ale także inne osoby, które poszukują dodatkowego zarobku. Na czym polega praca kierowcy Ubera, jak rozpocząć pracę i jakie są jej zalety? Odpowiadamy!

Praca kierowcy Ubera – na czym polega?

W Polsce Uber działa głównie w dużych miastach, jednak stały rozwój firmy sprawia, że przewoźnika można już spotkać w coraz to mniejszych miejscowościach. Początkowo kierowcy Ubera pracowali tylko w Warszawie, dziś przewoźnicy jeżdżą także w Krakowie, Rzeszowie, Gdańsku, Gdyni, a nawet w małych miastach jak Włocławek czy Elbląg.

Na liście miast, w których można spotkać kierowców, znajduje się już ponad 300 pozycji. Przewoźnicy pracują we własnych samochodach, przewożąc do określonego miejsca pasażerów, którzy zamówili przejazd. Na czym dokładnie polega działanie Ubera czy Bolta?

Aplikacja na smartfona

Cała działalność kierowców opiera się na aplikacji, w której tworzy się tzw. profil kierowcy. Osoba poszukująca przejazdu wpisuje w swoim telefonie lokalizację, do której chciałaby dojechać, a aplikacja podpowiada jej dostępnych w okolicy kierowców. Po wybraniu odpowiadającego zamawiającemu kierowcy aplikacja wysyła zapytanie do przewoźnika, czy ten chciałby odbyć przejazd na danej trasie. Po zaakceptowaniu zlecenia, na telefonie zamawiającego wyświetla się czas dojazdu kierowcy na miejsce, zaś kierowca otrzymuje dokładną lokalizację zamawiającego.

Zamawiający przy zamawianiu przejazdu dostaje również informację o jego koszcie. Po ukończeniu przejazdu opłata dla przewoźnika finalizowana jest poprzez aplikację. Pieniądze pobierane są z konta zamawiającego i trafiają do wirtualnego portfela kierowcy.

Jak zostać kierowcą Ubera lub Bolta? Wymagania

Proces rozpoczęcia współpracy z Uberem czy Boltem nie jest niczym skomplikowanym. W pierwszej kolejności należy założyć przez internet profil, podając swoje podstawowe dane. W zależności od firmy, wymagania dotyczące podjęcia współpracy nieco się różnią, dlatego warto omówić obie firmy osobno.

Uber

Chcesz pracować jako kierowca Ubera?

Wymagania do zostania kierowcą Ubera

Kierowcy Ubera muszą posiadać ważne prawo jazdy (nie mniej niż 1 rok) i mieć co najmniej 20 lat. Po założeniu internetowego konta na stronie Ubera konieczne będzie przesłanie drogą elektroniczną dokumentów takich jak:

  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie o niekaralności,
  • świadectwo odbycia testów psychologicznych i badań lekarskich,
  • zdjęcie profilowe (na zdjęciu musi być widoczna twarz kierowcy i górna część ramion: należy zdjąć okulary przeciwsłoneczne, kadr musi obejmować tylko kierowcę, a zdjęcie musi być jasne i ostre),
  • prawo jazdy,
  • opcjonalnie dane działalności gospodarczej.

Co ważne, każdy z kierowców Ubera musi posiadać ważną licencję taksówkarską. Można wyrobić ją samemu lub poprosić o pomoc Centrum Wsparcia Kierowców. Po zaakceptowaniu zgłoszenia Uber prześle do kandydata zaproszenie na spotkanie informacyjne. Należy pamiętać, że zarówno kierowcy Ubera, jak i Bolta zgodnie z prawem muszą rozliczyć podatek od zarobionej kwoty.

Współpracując z Flow Apps kierowcy nie muszą zakładać własnej działalności gospodarczej, ani posiadać taksometru, aby pracować jako przewoźnik. Ponadto wszystkie rozliczenia przejazdów wykonywane są za kierowcę, bez konieczności zatrudniania księgowej i samodzielnego rozliczania dochodów. Flow Apps szybko i terminowo rozliczy wszelkie wpływy na podstawie umowy cywilnoprawnej, biorąc pod uwagę wszelkie możliwe ulgi podatkowe i benefity dla kierowców.

jakie auto musi mieć kierowca ubera

Praca w Uber cechuje się wysokimi standardami, dlatego określono wymagania dotyczące pojazdu wykorzystywanego do pracy. Przede wszystkim auto musi posiadać aktualne ubezpieczenie oraz być w doskonałym stanie technicznym. Pojazd musi być zarejestrowany na terenie Polski oraz przewozić co najmniej 5 osób (wraz z kierowcą). Po spotkaniu informacyjnym kierowca zobowiązany będzie do przesłania dokumentów takich jak: dowód rejestracyjny samochodu, dokument aktualnego przeglądu technicznego, potwierdzenie ubezpieczenia oraz wyciąg z licencji taksówkarskiej i stempel w dowodzie rejestracyjnym.

Wymagania do zostania kierowcą Bolta

Przy rejestracji w serwisie Bolt należy podać swój numer telefonu oraz adres e-mail, a także dokładne dane pojazdu z ważnym przeglądem technicznym – model i numer rejestracyjny. Ponadto kierowcy zobligowani są do wysłania skanu dowodu osobistego i prawa jazdy, a także do dodania zdjęcia profilowego. Tak jak w przypadku Ubera, kierowcy muszą posiadać licencję taksówkarską i zaświadczenie o niekaralności oraz o poddaniu się kontroli medycznej i psychologicznej.

bolt

Chcesz pracować jako kierowca Bolt?

Kierowcy Bolta powinni mieć ukończone 21 lat. Pojazd powinien pomieścić co najmniej 4 osoby (włącznie z kierowcą) oraz posiadać co najmniej 4 drzwi. Różnicą pomiędzy Uberem i Boltem jest to, że w przypadku Bolta należy prowadzić własną działalność gospodarczą lub współpracować z jednym z partnerów flotowych.

Więcej na temat rozpoczęcia przygody z Bolt opisaliśmy w artykule: Jak zostać kierowcą Bolt?

Dlaczego warto pracować jako kierowca Ubera?

Najważniejszą zaletą pracy jako kierowca Ubera jest możliwość wykonywania zleceń o dowolnej porze dnia i nocy. Kierowcy samodzielnie wybierają czas, kiedy chcą pracować. Może to być przerwa pomiędzy zajęciami na studiach lub piątkowy wieczór po innej pracy. Wówczas w zależności od dostępności przewoźnika kształtują się zarobki kierowców Ubera.

Mówiąc o zarobkach, warto także wspomnieć, że są one wysokie i zadowalające. Choć zależą one od dostępności kierowcy, nawet kilka przejazdów dziennie może przełożyć się na satysfakcjonującą wypłatę.

Kolejną zaletą jest praca we własnym pojeździe. Kierowcy nie muszą dostosowywać się do przekazywanych przez firmę samochodów, tym samym oszczędzając sobie stresu i konieczności dojazdów do pracy. Zlecenia można podjąć w dowolnym miejscu w mieście. Niektórzy partnerzy flotowi dają także możliwość wypożyczenia samochodu, jeśli nie posiadamy własnego.

Warto wspomnieć, że praca jako przewoźnik to okazja do poznania wielu ciekawych ludzi. Szczególnie w dużych miastach można mieć do czynienia z osobami z różnych zakątków świata, które chętnie nawiązują nowe znajomości. Kto wie, może praca przyniesie przyjaźń na długie lata? 🙂

Podsumowanie

Praca jako przewoźnik Ubera to dobre rozwiązanie dla osób, które poszukują dodatkowego zarobku w elastycznych godzinach. Minimum formalności, dobre zarobki i możliwość pracy o dowolnej porze to tylko kilka zalet takiego rozwiązania. Warto jednak zdecydować się na współpracę z partnerem flotowym, który zajmie się wszelkimi rozliczeniami i formalnościami z nimi związanymi, tym samym oszczędzając czas kierowców.