Zaznacz stronę

Studia dzienne są absorbujące i wymagają poświęcenia sporej ilości czasu – wykłady, zajęcia, nauka na kolokwia i egzaminy zajmują większość dnia przeciętnego studenta. Studenckie życie nie należy do najlżejszych, ale przy odrobinie wysiłku można w czasie studiów zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe podejmując pracę w czasie wolnym od zajęć i nauki.

Jak i od czego zacząć poszukiwania pracy studiując w trybie dziennym? Jaka praca będzie w sam raz dla studenta? Oto 7 propozycji pracy, dzięki której możesz zyskać niezależność finansową, nawiązać nowe znajomości i zdobyć szereg umiejętności praktycznych – a to wszystko bez ryzyka, że zaniedbasz to, co najważniejsze, czyli naukę.

Idealna praca dla studenta dziennego – jaka powinna być?

Zdobycie cennego w przyszłości doświadczenia zawodowego czy poznanie nowych ludzi to tylko dwa spośród wielu czynników, które skłaniają studentów ku podjęciu pracy – ważniejszym zwykle okazuje się po prostu zarabianie pieniędzy. Ale student dzienny traktuje naukę jako inwestycję w swoją przyszłość, w poszukiwaniu pracy kieruje się więc możliwością pogodzenia pracy z zajęciami. Dlatego też, zanim przyjmie propozycję zatrudnienia, sprawdza, czy będzie mógł dopasować godziny pracy do swojego planu zajęć. Elastyczny czas pracy będzie więc priorytetem.

Warto również, aby praca na studiach pozwalała na zbieranie niezbędnego doświadczenia zawodowego i była związana z kierunkiem studiów – choć to zwykle nie jest czynnik decydujący. Studentom w większości zależy po prostu na utrzymywaniu się.

7 pomysłów na pracę w czasie studiów dziennych

Podjęcie pracy z elastycznym grafikiem możliwe jest w wielu branżach i zawodach. Wybraliśmy 7 pomysłów na prace, które sprawdzą się w przypadku studiów dziennych oraz na studiach zaocznych.

Praca na studiach – dostawca jedzenia

Bardzo popularna wśród młodych ludzi, w tym studentów, jest praca jako kurier – dostawca jedzenia. Co trzeba umieć lub wiedzieć, aby móc pracować w tym zawodzie? Oprócz podstawowej znajomości topografii miasta student musi być po prostu uprzejmy i uśmiechnięty. Oraz oczywiście musi mieć prawo jazdy – chyba że woli rozwozić zamówienia rowerem. Wystarczy zgłosić się do pracy w aplikacjach takich jak Glovo czy Uber Eats, dopełnić formalności i już!

To praca dla studentów, którzy nie przewidują żadnych zmian w swoim planie zajęć na uczelni i chcą dostosować pracę do studiów, nie odwrotnie – jeśli masz przerwę między zajęciami lub po prostu po nich, możesz przyjąć zlecenie łącząc się z aplikacją. Ilość zleceń i czas wykonywania pracy zależą wyłącznie od Twoich możliwości i chęci, nie jesteś zobligowany do obsłużenia określonej ilości zamówień. Czy to zajęcie jest przyjemne? Jasne, zwłaszcza dla otwartej, komunikatywnej osoby, która lubi kontakt z ludźmi. 

Kierowca taksówki

W przypadku zatrudnienia się jako kierowca taksówki również możesz cieszyć się swobodą w swoim miejscu pracy – zwłaszcza jeśli wybierzesz pracę w aplikacji. Z pewnością przyda Ci się własny samochód, choć nie jest to warunek konieczny – pracując w aplikacjach Bolt, Uber, Free Now możesz wynająć auto.

Jakie są zalety pracy taksówkarza w aplikacjach? Oczywiście pełna swoboda co do wyboru godzin i czasu pracy. W środy masz zajęcia od rana do wieczora i jesteś wykończony? Nagle zapowiedziano wyjątkowo trudne kolokwium, do którego musisz się uczyć? A może po prostu znajomi zaprosili Cię na imprezę i nie masz ochoty iść do pracy? W porządku!

Aby rozpocząć pracę kierowcy TAXI w aplikacjach (możesz wybrać tylko jedną, ale możesz też jeździć we wszystkich – wówczas będziesz miał więcej zleceń i więcej zarobisz) wystarczy mieć dowód osobisty, prawo jazdy, zaświadczenie o niekaralności i chęć do pracy – resztę formalności pomoże Ci załatwić Twój przyszły pracodawca – partner FlowApps.

Udzielanie korepetycji

Każdy student ma za sobą szkołę podstawową i średnią, a więc z dużą dozą prawdopodobieństwa opanował wiedzę przekazywaną w nich. Jeśli w dodatku profil jego studiów stanowi kontynuację któregoś z przedmiotów szkolnych, praca korepetytora może stanowić dla niego cenne źródło doświadczenia i oczywiście zarobek.

dziecko i korepetytor siedzący przy włączonym laptopie

Jakie są zalety udzielania korepetycji? Sam ustalasz swój plan zajęć i tryb pracy – możesz udzielać lekcji weekendowo lub wieczorami. Praca z dziećmi i młodzieżą zwykle jest bardzo satysfakcjonująca, a do tego dochodowa. W zależności od rodzaju przedmiotu i lokalizacji, można zarobić od 40 do nawet 60 zł za godzinę. Pamiętaj jednak, że praca ta ma też swoje ciemne strony – nie każdy uczeń jest chętny do nauki, a jego rodzice z pewnością będą oczekiwali szybkich i spektakularnych efektów.

Praca w gastronomii

W dużym mieście z pewnością nie będziesz miał problemu ze znalezieniem zatrudnienia w gastronomii. W tym przypadku dość łatwo jest pogodzić pracę z zajęciami na uczelni, zwłaszcza jeśli studiujesz dziennie. Wówczas zajęcia odbywają się do południa i po południu, a wieczorami można pracować. Praca nie należy do najłatwiejszych, ale w sezonie wynagrodzenie i napiwki pozwolą Ci podreperować swój budżet i odłożyć oszczędności na kolejny rok akademicki.

Zarobki studentów w branży gastronomicznej są bardzo zróżnicowane i zależą od czynników takich jak lokalizacja (w modnych miejscowościach turystycznych, w których ruch jest duży, więcej jest też pracy i wyższe są zarobki) oraz ilości i profilu klientów – klienci zagraniczni zwykle zostawiają wyższe napiwki niż lokalni mieszkańcy. Jeśli jesteś profesjonalistą i w dodatku osobą kontaktową i uśmiechniętą – napiwki będą stanowiły lwią część Twojego wynagrodzenia.

Dodatkowym atutem jest możliwość pracy weekendowej w lokalach gastronomicznych i poznawanie nowych ludzi, w tym również porozumiewających się w językach obcych. To doskonała okazja, aby osłuchać się z językiem (najczęściej językiem angielskim) i zacząć się nim porozumiewać.

Tworzenie treści

Jako student dzienny cenisz sobie swobodę – praca zdalna z pewnością będzie dla Ciebie idealnym wyborem. Możesz pracować z dowolnego miejsca, a w wielu przypadkach sam zadecydujesz także o godzinach pracy tak, aby nie kolidowały z zajęciami na uczelni. Tworzenie treści – copywriting – to praca dla każdego, kto potrafi poprawnie i sprawnie posługiwać się językiem polskim, a doświadczenie nie jest wymagane. Jeśli dodatkowo uda Ci się otrzymać od pracodawcy zlecenia na treści zgodne z Twoim kierunkiem studiów – to pisanie będzie dla Ciebie czystą przyjemnością.

Call center

Praca w call center już od lat jest jednym z pierwszych wyborów studentów – niezależnie od tego, czy studiujesz wieczorowo czy dziennie, możesz szukać zatrudnienia właśnie „na słuchawce”. W wielu przypadkach możliwa jest praca zdalna – potrzebny jest tylko laptop lub komputer i słuchawki z mikrofonem, doświadczenie nie jest konieczne. Zalety pracy w call center to przede wszystkim elastyczny grafik, który możesz z łatwością dopasować do planu swoich zajęć na uczelni oraz kontakt z ludźmi.

młoda kobieta pracująca w call center

W pracy w call center dobrze będą się czuły osoby otwarte i komunikatywne, konkretne i śmiałe w kontakcie z klientem. Z pewnością przyda się także pewna odporność psychiczna (nie każdy klient jest w końcu miły i serdeczny) oraz dobra dykcja. Jeśli masz wszystkie te cechy, śmiało możesz szukać pracodawcy.

Rozwijaj się i zarabiaj na swojej pasji

Jeśli masz hobby lub pasję, na przykład uwielbiasz fotografować, tworzyć piękne grafiki, pieczesz przepyszne ciasta, robisz na drutach lub projektujesz odzież i chcesz wiedzieć, jak odnaleźć się na rynku pracy, to poszukaj zleceń na usługi, które świadczysz – zdobędziesz bardzo bogate doświadczenie zawodowe, rozwiniesz swoje zainteresowania i zarobisz.

Podsumowanie

Praca na studiach dziennych i wieczorowych to istotne źródło pieniędzy dla studenta, który nie chce lub nie może liczyć na wsparcie finansowe rodziców. Na szczęście obecnie rynek prac dodatkowych jest wyjątkowo pojemny i ma Ci naprawdę wiele do zaoferowania. Wybierz więc takie zajęcie, które będziesz mógł dopasować do swoich możliwości i oczekiwań.