Zaznacz stronę

Takie już mamy czasy, że większość społeczeństwa oczekuje dostarczenia zakupów pod same drzwi domu. I nie chodzi tu tylko o przedmioty ze sklepów internetowych, ale również produkty z okolicznych sklepów spożywczych czy restauracji. Z danych wynika, że 3/4 Polaków kupuje online przynajmniej raz w miesiącu, natomiast 1/4 z nich nawet raz w tygodniu. Te tendencje wpływają na stale wzrastające zapotrzebowanie na kurierów, którzy są niezbędnym ogniwem w łańcuchu dostaw tak ogromnej liczby przesyłek różnego typu. Jeżeli zastawiasz się nad podjęciem pracy jako kurier, koniecznie przeczytaj niniejszy tekst i dowiedz się, ile realnie możesz na tym zarobić!

Z czym wiąże się praca kuriera?

Kurierzy to osoby, które mają za zadanie przetransportować określony towar pod wskazany adres odbiorcy. Sama praca kuriera nie jest więc skomplikowana, jednak wymaga od pracownika rzetelności, uczciwości i punktualności.

Do obowiązków kurierów należą także takie zadania, jak:

 • odbiór przesyłek od klientów oraz z magazynów i punktów kurierskich,
 • sortowanie przesyłek,
 • dbałość o paczki, aby nie uległy uszkodzeniom, zaginięciu itp.,
 • niekiedy pobranie od odbiorcy należności za dostarczony towar lub dokumentów zwrotnych,
 • ochrona danych osobowych klientów firmy,
 • dbałość o formalności (np. wprowadzanie informacji o aktualnym statusie paczki do systemu czy potwierdzanie odbioru),
 • bezpośredni kontakt z klientem i gotowość do pomocy.

Dla kogo praca kuriera będzie odpowiednia?

Praca w zawodzie kuriera ma charakter bardzo dynamiczny, a do tego wiąże się z licznymi kontaktami z klientami czy działaniem pod presją czasu. Dlatego też z pewnością będzie odpowiednia raczej dla osób, które cechują umiejętności komunikacyjne, wysoka kultura osobista czy samodyscyplina. Ponadto w codziennej pracy kurierzy przemierzają wiele kilometrów, często w niestandardowych godzinach, a także w weekendy. Może to być dla wielu osób realną przeszkodą wpływającą na szybkie zniechęcenie do tego zawodu.

kurier rowerowy podczas pracy

Nie tylko firmy kurierskie, czyli kilka słów o aplikacjach delivery

Warto także mieć na uwadze, że to, jak ostatecznie wygląda dzień pracy kuriera, będzie się różnić w zależności od charakteru firmy kurierskiej i rodzaju oferowanych przez nią dostaw. To, że większość z nas słysząc słowo kurier, od razu ma na myśli firmy specjalizujące się w przewożeniu paczek na wielką skalę, jak np. DPD, DHL, FedEx czy GLS, nie oznacza, że nie istnieje znacznie więcej organizacji zatrudniających kurierów. Wśród nich możemy wymienić coraz prężniej działające w Polsce aplikacje delivery, oferujące dowóz zamówień na krótkich dystansach, np. w obrębie danego miasta. Czym one są?

Wspomniane aplikacje delivery są to firmy oferujące swoim użytkownikom możliwość łatwego zamawiania jedzenia i innych produktów z okolicznych punktów gastronomicznych lub sklepów spożywczych za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony. Następnie pracujący dla nich kurierzy dostarczają te produkty pod wskazany przez klienta adres.

Najczęściej tego typu aplikacje działają w dużych miastach, jednak obecnie coraz częściej opanowują także mniejsze miejscowości. Dostawcy pracujący dla aplikacji delivery zazwyczaj korzystają z własnych pojazdów umożliwiających szybkie przemieszczanie się w przestrzeni miejskiej, takich jak rowery, skutery lub samochody. Co więcej, duży nacisk kładzie się na jak najszybsze dostarczenie przesyłki, zwłaszcza że często jest to jedzenie z restauracji. Przykłady popularnych aplikacji delivery to Uber Eats, Bolt Food, Glovo, Stuart czy Żabka Jush.

Jak wygląda praca kurierów na aplikacjach delivery?

Praca w Stuart, Glovo, Uber Eats itp. różni się nieco od pracy kurierów firm przewozowych. Przede wszystkim to kurierzy sami decydują o swoich możliwościach czasowych, dlatego też może być to bardzo dogodna forma pracy dla studentów czy osób prywatnych chcących sobie dorobić do pensji. Natomiast kurierzy firm przewozowych zazwyczaj muszą trzymać się bardzo określonych godzin odbioru i wydawania paczek. Jest to zatem praca na pełen etat.

Po zalogowaniu się do aplikacji delivery kurier otrzymuje za jej pośrednictwem konkretne zamówienia, które po zaakceptowaniu musi odebrać z podanego punktu gastronomicznego lub sklepu. Później jego zadaniem jest dostarczenie go pod wskazany adres. Każdy etap dostawy trzeba zaznaczyć w aplikacji, aby klient na bieżąco mógł śledzić, co aktualnie dzieje się z jego zamówieniem. Wynagrodzenie za kurs wpływa tuż po jego sfinalizowaniu, a ostateczny miesięczny zarobek zależy od ilości zrealizowanych kursów.

kurier dhl pracujący na własnej działalności gospodarczej podczas realizacji dostawy

Możliwe formy zatrudnienia w zawodzie kuriera

Warto pamiętać, że nie da się być dostawcą na aplikacji ani w firmie kurierskiej bez pozostawania legalnie zatrudnionym!

W przypadku aplikacji kurierzy zazwyczaj wykonują zlecenia na zasadzie samozatrudnienia lub poprzez współpracę z jednym z partnerów aplikacji, co oznacza, że ​​nie są zatrudnieni na stałe przez główną firmę. Takie rozwiązanie niesie za sobą jednak pewne zalety. Przede wszystkim w każdej chwili można się wycofać z realizacji dostaw bez większych konsekwencji. Kurierzy dostarczają zamówienia własnym samochodem, rowerem lub skuterem. Co ciekawe, wielu partnerów, jak FlowApps, oferuje pełne wsparcie w rozpoczęciu kariery i późniejszym prowadzeniu dokumentacji, a nawet możliwość wynajmu środka transportu czy akcesoriów niezbędnych do realizacji dostaw.

W przypadku kurierów firm przewozowych zazwyczaj są oni zatrudnieni na etacie. Oznacza to, że ich zarobki są raczej stałe i zależne od kwoty podpisanej umowy o pracę. W tym przypadku mile widziane jest posiadanie własnego samochodu typu BUS, umożliwiającego przewożenie dużej ilości paczek, ale w razie jego braku istnieje możliwość postarania się o użyczenie go z firmy. Wiele firm kurierskich ceni sobie także możliwość współpracy w formie B2B, czyli z osobami prowadzącymi własną działalność gospodarczą i posiadającymi własny samochód dostawczy.

To, jaką formę zatrudnienia wybiera dany kurier, zależne jest od jego osobistych preferencji i możliwości. Warto więc dokładnie przeanalizować, która z nich będzie najbardziej opłacalna w Twoim przypadku.

mężczyzna wypełniający kreator CV planujący nową karierę w zawodzie kuriera

Średnie zarobki kurierów różnych firm

Należy mieć na uwadze, że ostateczne zarobki kurierów uzależnione są od wielu czynników, takich jak forma zatrudnienia, region, w którym realizowane są dostawy, staż pracy, ilość zrealizowanych kursów czy rodzaj dostarczanych przesyłek. Dlatego też ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia kurier. Można natomiast podać średnie zarobki brutto, jakie osiadają dostawcy różnych firm.

Średnie wynagrodzenie osób pracujących na stanowisku kuriera w najpopularniejszych firmach przewozowych, tj. DHL, DPD, FedEx i GLS waha się w przedziale od 4000 do 6000 zł brutto. Oczywiście przy założeniu, że kurier pracował codziennie po około 8 – 10 godzin. Ponadto pracując na etacie, można liczyć na okolicznościowe dodatki czy comiesięczne premie wynikające z zaangażowania w pracę.

Natomiast na aplikacjach wynagrodzenie jest zmienne i zależne od ilości kursów. Przyjmując jednak, że kurier przepracował 100 godzin w czasie miesiąca (czyli prawie o połowę mniej, niż wyżej), średnie zarobki wyglądają następująco:

 • kurier Glovo lub Uber Eats – ok. 4000 zł,
 • kurier Jush – ok. 3500 zł,
 • Stuart – ok. 4000-4500 zł,
 • kurier Bolt Food – ok. 4500 zł.

Oczywiście podane kwoty są szacunkowe, a mediana zarobków może się różnić w zależności od rejonu. Można także założyć, że najwięcej zarabiają kurierzy w województwach wielkopolskim i mazowieckim, gdyż tam realizowanych jest znacznie więcej dostaw niż w innych województwach.

Co musisz zrobić, jeśli chcesz zostać kurierem?

Aby zostać kurierem, nie musisz kończyć żadnych specjalistycznych kursów czy mieć określonego wykształcenia. Oczywiście wcześniejsze doświadczenie w podobnej pracy czy fakt, że kandydat posiada własny samochód, mogą wpłynąć na większą szansę na zatrudnienie, jednak nie jest to wymóg. Podstawą może natomiast okazać się prawo jazdy kategorii B i kompetencje miękkie.

Jeśli chcesz pracować jako kurier, przede wszystkim na początek sprawdź indywidualne wymagania pracodawców i przemyśl, czy je spełniasz. Następnie musisz przejść proces rekrutacyjny, właściwy dla danej firmy. Z pewnością wszystkie informacje sprawdzisz na stronach internetowych każdej z nich.

ile zarabia kurier - mężczyzna pracujący na stanowisku dostawcy

Praca i zarobki kuriera — podsumowanie

Wiesz już, jak mniej więcej wygląda praca kuriera i z czym się ona wiąże. Jeśli więc cechuje Cię umiejętność dobrego zarządzania czasem, masz wysoką kulturą osobistą i niestraszne są Ci opisane warunki pracy, nie wahaj się i spróbuj swoich sił w zawodzie dostawcy! Z pewnością warto zaryzykować!