Zaznacz stronę

Z roku na rok wzrasta popularność aplikacji mobilnych do przewozu osób. Nie ma się co dziwić – za pomocą smartfona możemy szybko i sprawnie przemieszczać się po mieście. Takie rozwiązanie stanowi sporą konkurencję dla tradycyjnych taksówek, ponieważ nie tylko umożliwia przejazd w korzystniejszych cenach, ale również gwarantuje komfort i wygodę. Najbardziej znaną aplikacją, obsługującą przewozy pasażerskie jest Bolt. Platforma działa nie tylko w Europie, ale również wielu innych krajach – Ameryce, Afryce, czy Azji. Kierowcą Bolt może zostać tak naprawdę każdy, pod warunkiem spełnienia kilku prostych wymogów. Czym dokładnie jest Bolt? Jakie wymagania należy spełnić by zostać kierowcą Bolt? Jak wygląda proces rozpoczęcia pracy w Bolt? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

Na czym polega i jak działa aplikacja Bolt?

Bolt to aplikacja mobilna umożliwiająca pasażerom zamawianie transportu za pomocą telefonu komórkowego. Proces ten przebiega bardzo sprawnie i bezpiecznie. Klient nie musi łączyć się z centralą, tak jak bywa to w przypadku tradycyjnych taksówek, ponieważ wszystko odbywa się za pośrednictwem aplikacji. Platforma jest na tyle rozbudowana, że każdy użytkownik dopasuje rodzaj transportu do swoich indywidualnych potrzeb.

Bolt działa w sposób intuicyjny i przejrzysty, dzięki czemu zamówienie przejazdu nie sprawia najmniejszej trudności. Po wejściu na aplikację użytkownik podaje wyłącznie cel kursu, ponieważ jego aktualna lokalizacja wyświetla się sama. Jest to spore udogodnienie, szczególnie jeśli nie znamy dokładnego adresu miejsca, w którym obecnie się znajdujemy. Następnie należy wybrać metodę płatności. Może być to gotówka, karta kredytowa bądź debetowa lub płatność mobilna. Można też wybrać rodzaj samochodu (zwykły, hybryda, elektryczny, z barierą ochronną lub o podwyższonym komforcie). Kierowca Bolta potwierdza podróż, a korzystający otrzymuje wszystkie niezbędne informacje na temat przewoźnika oraz samochodu, którym go odbierze. Po zakończonej trasie klient może ocenić przejazd.

Rejestracja jako kierowca na platformie Bolt również jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę internetową tejże firmy, klinąć przycisk „Zostań kierowcą”, wypełnić formularz zgłoszeniowy i utworzyć konto kierowcy. Pozostało tylko czekać na odpowiedź firmy.

Jak zostać kierowcą Bolt?

Aby zostać kierowcą Bolta, trzeba spełniać określone wymagania. Pierwszym z nich jest wyrobienie niezbędnych dokumentów. Potrzebne będzie badanie lekarskie. Wykonamy je w dowolnym ośrodku medycyny pracy. Koszt takiego badania wynosi 200 zł. Podczas takiej konsultacji sprawdzane jest m.in stężenie glukozy, ciśnienie tętnicze. Przeprowadza też się badanie okulistyczne, laryngologiczne i EKG. W środku medycyny pracy należy także wyrobić badanie psychologiczne. Kosztuje 150 zł. Badania psychologiczne obejmują pomiar czasu reakcji kierowcy w różnych warunkach oświetleniowych, poziom koncentracji oraz cechy osobowości.

Oczywiście, kierowca Bolt musi przedstawić dowód osobisty, prawo jazdy kat B. oraz zaświadczenie o niekaralności (również w przypadku cudzoziemców, którzy muszą przedstawić zaświadczenie ze swojego ojczystego kraju). Taki dokument dostaniemy w Krajowym Rejestrze Karnym. Jego koszt wynosi 30 zł. Co ważne, kandydat ubiegający się o pracę w Bolt musi mieć też ukończone 21 lat.

bolt

Chcesz pracować jako kierowca Bolt?

Jakie wymagania musi spełniać samochód?

Żeby korzystać z platformy Bolt, samochód również musi spełniać szereg wymogów. Powinien posiadać co najmniej 4 drzwi oraz 4 miejsca dla pasażerów (w tym jedno dla kierowcy). W aplikacji Bolt mogą zostać zarejestrowane pojazdy nie starsze niż z 2001 roku. Bardzo ważne, by były zadbane zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, ponieważ ma to ogromny wpływ na komfort podróżujących. Nie bez znaczenia jest stan auta. Musi być sprawne, z ważnym przeglądem technicznym i OC. Samochód powinien także oferować bezproblemowy dostęp do bagażnika, gdyż często zachodzi konieczność przewiezienia większej ilości rzeczy.

Samochód w Bolt musi posiadać obowiązkowe wyposażenie, do którego należy: podświetlana lampa na dachu, koło zapasowe, zestaw naprawczy, apteczka wraz z gaśnicą oraz trójkąt ostrzegawczy. Kierowca powinien posiadać także aplikację Bolt na telefonie lub zalegalizowany taksometr.

Wybór pracodawcy

Kierowca Bolt sam wybiera, gdzie chce się zatrudnić. Może zrobić to w tradycyjnych korporacjach taxi lub u jednego z partnerów flotowych. Czym są partnerzy flotowi? To przedsiębiorstwa obsługujące przewóz osób na aplikacjach mobilnych. Wspomagają kierowcę w wielu sprawach, m.in w zorganizowaniu badań lekarskich, dostosowaniu samochodu do wymogów regulacyjnych czy uzyskaniu licencji taxi na pojazd. Partnerzy flotowi zajmują się także wynajmem samochodów, prowadzeniem księgowości oraz wypłacaniem wynagrodzeń. Warto również dodać, że rozliczają koszty paliwa oraz eksploatacji samochodu.

Zatrudnienie u partnera rozliczeniowego to niezwykle korzystna opcja dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają karierę w Bolt. To jednak nie wszystko. W przypadku, gdy prowadzisz własną działalność gospodarczą, również możesz skorzystać z usług partnera rozliczeniowego.

Jak wygląda rozpoczęcie pracy w aplikacji Bolt?

Praca jako kierowca Bolta jest podobna do pracy zwykłego taksówkarza. Z tym, że wszystko odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Po utworzeniu konta, bezpośrednio na smartfon będą dostarczane zamówienia przejazdów. Wystarczy je zaakceptować i wyruszać po klienta. Zyski uzależnione są od ilości zleceń oraz czasu pracy. Najlepsze przychody uzyskamy, jeśli będziemy pracować 40-50 godzin tygodniowo. Należy mieć na uwadze, że największe ilości zamówień napływają w godzinach porannych i popołudniowych, kiedy pasażerowie chcą dotrzeć do szkoły, pracy czy na spotkania biznesowe.

Podsumowanie

Praca jako kierowca Bolt to doskonałe rozwiązanie dla osób, które uwielbiają jeździć samochodem, a przy tym chcą zarobić niemałe pieniądze. Aby rozpocząć karierę przewoźnika drogowego, trzeba spełniać określone kryteria. Przede wszystkim należy posiadać dokumenty tj. dowód osobisty, prawo jazdy kat. B, ważne badania lekarskie i psychologiczne oraz zaświadczenie o niekaralności. Co więcej, samochód musi być sprawny i odpowiednio wyposażony. Do rozpoczęcia pracy w Bolt niezbędna będzie też licencja taxi. Spośród wszystkich kierowców większość wybiera zatrudnienie u partnerów flotowych, ponieważ jest to najkorzystniejsze rozwiązanie.