Zaznacz stronę

Praca jako dostawca jedzenia za pomocą aplikacji współpracującej z lokalami gastronomicznymi to dziś chętnie wybierany sposób na prosty i szybki zarobek, a podejmują się jej głównie studenci oraz osoby chcące dorobić w wolnym czasie.

Do zalet świadczenia usług kurierskich poprzez platformy dostarczające jedzenie, takie jak Glovo czy Uber Eats, należy przede wszystkim elastyczny czas pracy. Również właściciele gastronomii chętnie podejmują się współpracy z tymi aplikacjami, ponieważ dzięki temu nie muszą się martwić o dowóz własnymi firmowymi samochodami.

Jakie są różnice między pracą w Uber Eats a Glovo?

Chcesz zostać kurierem dla jednej z wyżej wymienionych aplikacji, ale nie wiesz, gdzie warunki będą korzystniejsze oraz gdzie lepiej zarobisz? Przygotowaliśmy porównanie między pracą w Uber Eats a Glovo, które pomoże Ci podjąć decyzję. Pragniemy jednak zaznaczyć, że wcale nie musisz ograniczać się do jednej platformy! Flow Apps jako partner pośredniczący umożliwia kurierom pracę w kilku aplikacjach jednocześnie, możesz więc czerpać korzyści z pracy zarówno w Uber Eats, jak i Glovo.

Uber Eats

Aplikacja Uber pierwotnie została założona do świadczenia usług przewozowych, a konkretnie przewozu osób. Z czasem firma postanowiła poszerzyć swoją działalność i tak od 2014 r. (w Polsce od 2017 r.) możemy zamawiać jedzenie z lokali gastronomicznych za pośrednictwem aplikacji mobilnej Uber Eats.

Aby rozpocząć swoją przygodę z Uber Eats, musisz zarejestrować się w panelu kierowcy i przesłać firmie wymagane dokumenty, w tym także zaświadczenie o niekaralności. Po zatwierdzeniu należy zgłosić swoją chęć do uczestnictwa we flocie. Następnie musisz zamówić torbę termiczną, kupując ją na stronie https://uberpl.wearyourebrand.com/pl lub możesz otrzymać ją od nas po wpłaceniu kaucji zwrotnej. W kolejnym kroku należy potwierdzić zakup torby, wysyłając w aplikacji zdjęcie, na którym widnieje również Twój dowód osobisty. Z formalności to wszystko – teraz wystarczy przejść na tryb online w aplikacji i czekać na zamówienia!

Dostawca Uber Eats nie posiada żadnego grafiku i przyjmuje zamówienia w dowolnych chwilach. W trakcie realizacji zlecenia klient może śledzić w czasie rzeczywistym trasę zamówienia; może też skontaktować się z kurierem poprzez aplikację. Jako dostawca również masz taką możliwość – jest to pomocne w razie problemów ze znalezieniem lokalizacji.

Glovo

Glovo to aplikacja, która różni się pod pewnymi względami od Uber Eats, zarówno z punktu widzenia dostawców, jak i klientów. Pierwszą różnicą jest możliwość zamawiania jedzenia nie tylko z lokali gastronomicznych, ale również ze sklepów sieci Biedronka oraz aptek.

Chcąc rozpocząć pracę w Glovo musisz zarejestrować się na ich stronie internetowej za pomocą formularza rejestracyjnego kuriera, a następnie przejść przez krótkie szkolenie online. Po zakończeniu szkolenia otrzymasz formularz zgłoszeniowy na podany przez Ciebie e-mail, który trzeba wypełnić i przesłać wraz ze zdjęciem profilowym oraz zdjęciem dowodu osobistego. Po zweryfikowaniu danych będziesz mógł zgłosić się w jednym z biur po odbiór sprzętu. Jeśli w Twoim mieście nie ma biura Glovo, musisz wypełnić formularz odbioru sprzętu i wskazać adres, na który zostaną wysłane: torba termiczna, uchwyt na telefon i powerbank. Sprzęt opłacany jest z kaucji zwrotnej potrącanej z pensji. 

Praca w Glovo wykonywana jest w konkretnych, zatwierdzonych przez aplikację dniach, gdyż obowiązuje tu grafik ustalany co trzy dni. Na tej platformie klienci co prawda nie mogą śledzić kuriera na mapie w trakcie realizacji zamówienia, jednak mają możliwość płacenia gotówką, na co dostawca musi być przygotowany. Dużym plusem pracy w Glovo jest otrzymywanie rekompensaty w postaci wyższych zarobków za czekanie w restauracji na zamówienie, złe warunki pogodowe, a nawet korki. Jest też jednak druga strona medalu i jeśli dostawy realizowane są w wolnym tempie bez powodu, zarabiasz mniej. Ponadto w aplikacji czekają Cię zadania, tzw. questy, dzięki którym masz szansę uzyskać premię. 

kurier uber eats na skuterze

Zarobki dostawców jedzenia

Z perspektywy klientów cena dowozu różni się w zależności od odległości lokalu gastronomicznego do wskazanego adresu dostawy, a jak wyglądają finanse kurierów? Co ma wpływ na zarobki oraz jak można je zwiększać? 

Uber Eats

Praca jako dostawca Uber Eats jest nieskomplikowana i wymaga minimum formalności. Realizujesz zlecenia wtedy, kiedy chcesz, bez konieczności dostosowywania się do grafiku, ale im więcej dostaw, tym większy zarobek. Stawka godzinowa, która naliczana jest na podstawie ilości przejechanych kilometrów, wynosi tutaj średnio 25 zł, a środki wypłacane są cotygodniowo. 

Glovo

Glovo również charakteryzuje się przejrzystością zasad i szybkim przejściem przez formalności. Choć kurierzy nie mogą realizować zleceń w tak spontaniczny sposób, jak w Uberze, wciąż jest to praca wygodna i elastyczna. Zarobki Glovo są jednak bardzo atrakcyjne – na stawkę godzinową składa się tu wiele czynników: ilość przejechanych kilometrów, czas oczekiwania na zamówienie, pora dnia, niekorzystne warunki pogodowe, a także bonusy uzyskiwane za wykonane zadania – finalnie może to być nawet 40 zł za godzinę. Wypłaty zaś realizowane są co dwa tygodnie. 

Sprawdź nasz artykuł: Zarobki Glovo 2024

Pracuj jednocześnie w dwóch aplikacjach!

Biorąc pod uwagę obydwie platformy – Uber Eats oraz Glovo – mamy do czynienia z podobnymi wymaganiami: kurier musi mieć ukończone 18 lat, musi posiadać własny środek transportu oraz smartphone’a z ciągłym dostępem do internetu, a także musi udowodnić swoją tożsamość. 

Jeśli zaś chodzi o realizację zamówień i związane z tym zarobki, aplikacja Glovo ma więcej do zaoferowania pod względem premii. Uber Eats z kolei nie wymaga deklaracji dyspozycyjności, dzięki czemu można przystąpić do pracy bez wcześniejszego ustalania dni. 

Tak naprawdę obydwie te platformy mają do zaoferowania swoim kurierom pracę na korzystnych zasadach, a Ty dzięki Flow Apps możesz zarabiać w jednej i drugiej aplikacji jednocześnie. Korzystaj bez ograniczeń!