Zaznacz stronę

Praca jako dostawca jedzenia wiąże się z koniecznością wyboru dogodnego środka transportu. Pod uwagę należy wziąć nie tylko swoją wygodę, ale także możliwość bezpiecznego dowiezienia posiłków i artykułów spożywczych z uwzględnieniem odległości do miejsca docelowego, czy panujących warunków atmosferycznych. Na czym polega praca jako dostawca i jakie środki transportu warto wziąć pod uwagę? Jak rozpocząć pracę jako dostawca i o czym należy pamiętać, chcąc zostać kurierem? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania!

Na czym polega praca jako dostawca jedzenia?

Zamawianie posiłków i zlecanie wykonania zakupów z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Z takich udogodnień korzystają przede wszystkim osoby pracujące w godzinach popołudniowych i niemające czasu na gotowanie, czy odwiedzenie supermarketu. Zamawianie posiłków to także nieodłączny element organizowanych imprez i spotkań ze znajomymi. Zadaniem dostawcy jedzenia jest dowiezienie posiłków lub zamówionych artykułów spożywczych pod wskazane przez zamawiającego miejsce, dbając o to, aby danie było ciepłe, a zakupy niezniszczone.

Praca jako dostawca może wiązać się z tradycyjnym zatrudnieniem w restauracji, jednak coraz więcej osób wybiera zarabianie jako kurier w popularnych aplikacjach takich jak Uber Eats, Glovo, czy Bolt Food. Istotną zaletą tego rodzaju zatrudnienia jest możliwość pracy w kilku aplikacjach naraz, dzięki czemu można przyjmować wiele zleceń, co przekłada się na wysokie zarobki. Co więcej, pracując w aplikacji, kurier samodzielnie określa godziny swojej dostępności i dni, w których chce zarabiać. Jest to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla uczniów i studentów, a także dla osób pracujących na etacie, które chciałyby dorobić do pensji.

Warto podkreślić, że pracę jako kurier w aplikacji może rozpocząć niemalże każdy. Wystarczy spełnić wymagane przez pracodawcę warunki, wybrać środek transportu wykorzystywany przy dostarczaniu zamówień i dopełnić niezbędne formalności. W zależności od aplikacji wymogi do rozpoczęcia zarabiania mogą się nieco różnić, dlatego warto wcześniej zapoznać się z zasadami pracy jako dostawca jedzenia.

Jaki środek transportu wybrać przy pracy w aplikacjach kurierskich?

Osoby podejmujące pracę jako kurier w aplikacji mają do wyboru kilka środków transportu. Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych zaliczamy przede wszystkim rowery, skutery i hulajnogi elektryczne. Każde z rozwiązań wiąże się jednak zarówno z zaletami, jak i z wadami.

Rowery i hulajnogi elektryczne to doskonałe pojazdy do pracy w dużym mieście, gdzie ma się do czynienia ze sporym ruchem na ulicach. Umożliwiają przemieszczanie się po wąskich uliczkach, jednak ten środek transportu generuje problemy w przypadku niekorzystnych warunkach pogodowych. Oba te rozwiązania wiążą się jednak z dość niewygodną pracą podczas deszczu, śniegu, czy na wietrze.

Innym często wybieranym środkiem transportu jest skuter, który może być alternatywą dla roweru i samochodu, gdyż łączy możliwość zarówno szybszego przemieszczania się po mieście, jak i wjazdu w wąskie uliczki.

Samochód osobowy z kolei jest wygodnym rozwiązaniem przy niepogodzie i umożliwia większe rozwinięcie prędkości i większą przestrzeń bagażową, jednak należy mieć na uwadze możliwy dłuższy czas dostawy przy korkach na mieście.

Przeczytaj także: Wynajem samochodów na aplikacje kurierskie w Flow Apps – czy to się opłaca?

Dostawca może pracować, wykorzystując swój prywatny pojazd, lub zdecydować się na wypożyczenie środka transportu od partnera rozliczeniowego. Flow Apps w swojej ofercie proponuje między innymi nowoczesne samochody o niskim spalaniu, a także rowery i skutery elektryczne, dzięki czemu przemieszczanie się po mieście może być wygodne i szybkie. Aktualnie opcja wynajmu pojazdów dostępna jest w Warszawie, Łodzi i Krakowie.

dostawca jedzenia

O czym pamiętać, chcąc zostać kurierem w aplikacji?

Chcąc rozpocząć pracę jako dostawca zamówień, warto wcześniej zapoznać się z aplikacjami i wymaganiami do rozpoczęcia w nich pracy. Do najpopularniejszych miejsc pracy zaliczamy:

  • Uber Eats,
  • Glovo,
  • Żabka Jush,
  • Bolt Food,
  • Xpress Delivery,
  • Stuart,
  • Lola Market.

Wymogi do rozpoczęcia zarabiania jako kurier mogą się nieco różnić w zależności od wybranej aplikacji, jednak najczęściej powtarzającymi się są między innymi konieczność ukończenia 18 roku życia, płynne posługiwanie się językiem polskim, posiadanie własnego pojazdu (lub gotowość do jego wypożyczenia), a także posiadanie smartfona z dostępem do internetu, na którym zainstalowana zostanie aplikacja do realizacji zleceń.

Warto jednocześnie pamiętać, że chcąc pracować jako kurier w aplikacji, konieczne jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej, umożliwiającej rozliczanie dochodów z aplikacji. Dla osób, które jednak nie chciałyby zakładać firmy, istnieje jedno proste rozwiązanie – wystarczy podjąć współpracę z partnerem rozliczeniowym, który zajmie się wszelkimi formalnościami, a rozliczenia pracy w aplikacji będą odbywać się na zasadach standardowego PIT-u.

Ile zarabia dostawca jedzenia w aplikacji?

Zarobki kuriera w aplikacji zależą przede wszystkim od jego zaangażowania i ilości godzin poświęconych na pracę. Większość osób zarabianie w Uber Eats czy Glovo traktuje jako dodatkowy dochód ze względu na możliwość pracy w wybranych przez siebie dniach i porach. Średnie zarobki kuriera w aplikacji wynoszą od 20 do nawet 30 złotych za godzinę pracy. Stawki te mogą się różnić w zależności od dnia tygodnia. Przykładowo, w piątkowy wieczór można liczyć na znacznie więcej zamówień, co wiąże się także z większą ilością zrealizowanych dostaw.

Ponadto w niektórych aplikacjach można liczyć na dodatki między innymi za pracę w niekorzystnych warunkach, czy długie oczekiwanie na skompletowanie zamówienia przez restaurację lub sklep. Wiele osób przyznaje, że pracując jako kurier kilka dni w tygodniu po 5-6 godzin, można liczyć się z zarobkami oscylującymi w granicach nawet 2000-3000 tysięcy złotych.

Praca jako dostawca jedzenia – podsumowanie

Praca jako kurier w aplikacji to doskonały sposób na dodatkowy zarobek. W zależności od potrzeb i preferencji, w pracy można zdecydować się na środki transportu takie jak rower, samochód, skuter, czy hulajnoga elektryczna. Chcąc rozpocząć zarabianie jako dostawca jedzenia, warto podjąć współpracę z partnerem rozliczeniowym, który pomoże w uzupełnieniu dokumentacji, założeniu profilu kuriera i rozliczaniu dochodów z urzędem skarbowym.