Zaznacz stronę

Często poruszanie się transportem publicznym może być kłopotliwe i pochłaniać wiele czasu. Alternatywą jest skorzystanie z Taxi, które jest popularnym środkiem transportu (szczególnie w miastach) cenionym za komfort i szybkość podróży. Inną dostępną opcją, oferującą elastyczność oraz komfort, jest skorzystanie z usług Ubera. Z tego rozwiązania regularnie z każdym rokiem korzysta coraz więcej osób. Między Uberem a Taxi jest kilka istotnych różnic, które mogą pomóc wybrać odpowiednio dopasowany do naszych indywidualnych preferencji środek transportu. Chcesz wiedzieć, jakie są zalety korzystania z Ubera? Przeczytaj poniższy tekst.

Jaka jest różnica pomiędzy kierowcą Ubera a taxi?

Jednakowo taksówka, jak i Uber mają za zadanie przetransportować klient z punktu A do punktu B. Pierwszą różnicą pomiędzy tymi rodzajami transportu jest sposób, w jaki rekrutowani są kierowcy. Kierowcami Ubera mogą zostać osoby, które pozytywnie przeszły proces weryfikacji prowadzony przez firmę Uber.

Wymaga to od nich dostarczenia odpowiednich dokumentów, chociażby takich jak ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), ważne prawo jazdy, zaświadczenie o niekaralności czy ubezpieczenie pojazdu.

Kierowca Ubera nie musi posiadać taksometru ani kasy fiskalnej. Nie musi również posiadać odpowiednio oznakowanego samochodu.
Z kolei kierowców taksówek obowiązują często bardziej rygorystyczne przepisy. Muszą oni uzyskać specjalne licencje lub certyfikaty, co wymaga spełnienia określonych warunków i często zdawania dodatkowych egzaminów.

Od osób, które chce jeździć taksówką wymaga się podobnie jak w przypadku kandydatów na kierowców Ubera posiadania prawa jazdy oraz zaświadczenia o niekaralności. Często dodatkowo firmy zatrudniające taksówkarzy wymagają zaświadczenia w zakresie pierwszej pomocy lub zaliczenia testu znajomości topografii miasta.

Uber

Chcesz pracować jako kierowca Ubera?

Jakie są zarobki kierowców taksówek?

To, ile zarabia taksówkarz, w głównej mierze uzależnione jest m.in. od stawki za kilometr, długości trasy czy liczby przepracowanych godzin. Nie bez znaczenia jest również rejon, w którym świadczone są usługi przewozu osób (np. w stolicy za przejazd taksówką podobnego dystansu zapłacimy więcej niż w Grudziądzu). W przypadku korporacji taksówkarskich trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami, które obejmują różnego rodzaju opłaty korporacyjne. Dodatkowe koszty, które musi wziąć pod uwagę taksówkarz, związane są z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej czy z zakupem i serwisowaniem taksometru.
Dochód kierowcy Ubera uzależniony jest m.in. od liczby przepracowanych godzin, ilości zrealizowanych kursów oraz od tego, czy przejazd wykonywany jest w święta oraz dni ustawowo wolne od pracy. Przy wykonaniu około 200 kursów miesięcznie, dochód może sięgnąć okolic 3000 złotych. Jest to możliwe do osiągnięcia nawet w ciągu jednego tygodnia intensywnej pracy dla niektórych kierowców. Ważne jest jednak, aby pamiętać o odjęciu od tej kwoty kosztów operacyjnych – od paliwa, przez koszty eksploatacji samochodu, po ewentualne opłaty licencyjne.

Jak zamówić Ubera?

Kolejną różnicą pomiędzy Uberem a Taxi jest sposób zamawiania kursu. Zamówienie tradycyjnej taksówki możliwe jest m.in. poprzez bezpośredni telefon do wybranego kierowcy lub kontakt z centralą danej firmy taksówkowej. Ponadto, w wielu miejscach publicznych, takich jak dworce autobusowe, stacje kolejowe czy lotniska, znajdują się postoje taksówek, gdzie możemy łatwo znaleźć dostępny pojazd. Po wejściu do taksówki i podaniu celu podróży kierowca włącza taksometr, który na bieżąco kalkuluje koszt przejazdu, uwzględniając zarówno czas jazdy, jak i pokonaną odległość.


Pasażerowie, którzy chcą skorzystać z Ubera, muszą mieć założone specjalne konto Uber. Kurs zamawia się tylko za pośrednictwem aplikacji. Po wyborze przez klienta celu podróży oprogramowanie automatycznie wykrywa położenie użytkownika i przekazuje prośbę o przejazd do znajdującego się najbliżej kierowcy. Po akceptacji zlecenia przez kierowcę klient otrzymuje natychmiastowe powiadomienie z informacjami takimi jak imię kierowcy, marka i numer rejestracyjny samochodu, a także przewidywany czas przybycia. Po zakończeniu podróży użytkownik ma możliwość wystawienia recenzji, co pozwala na ocenę jakości świadczonej usługi. Warto jednak mieć na uwadze, że system ocen jest dwustronny – kierowcy również mogą oceniać pasażerów.

Gdzie zamówimy przejazd Uberem?

W przeciwieństwie do Taxi, usługi przewozu Uber mogą być zrealizowane tylko w niektórych miastach w Polsce. W chwili pisania artykułu należą do nich m.in. Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Lublin, Trójmiasto, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów, Łódź, Kalisz, Kielce czy Aglomeracja Śląska. Należy pamiętać, że baza miejscowości, na których obszarze działa Uber, systematycznie się rozrasta.

uśmiechnięta kobieta w taksówce

Jakie są plusy korzystania z aplikacji Uber?

Uber opłaca się w sytuacjach, kiedy priorytetem jest szybkie i bezpieczne dokonywanie płatności. Z kolei, jeśli chodzi o czas oczekiwania na przyjazd kierowcy, to zazwyczaj Uber wypada korzystniej w porównaniu z tradycyjnymi taksówkami. Korzystanie z usługi Uber niesie za sobą również szereg innych zalet, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tej formy transportu.

  • Łatwość zamówienia: Dzięki aplikacji mobilnej Uber, zamówienie przejazdu jest niezwykle proste i można to zrobić bezpośrednio z telefonu,
  • Brak konieczności poszukiwania taksówki: Aplikacja automatycznie łączy pasażera z najbliższym dostępnym kierowcą, eliminując potrzebę szukania wolnego pojazdu,
  • Dostępność: Uber oferuje swoje usługi przez całą dobę, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach awaryjnych lub podczas nocnych wyjść,
  • Konkurencyjne ceny: za przejazdy Uberem często obowiązują niższe stawki niż w przypadku tradycyjnych taksówek,
  • Bezgotówkowa transakcja: Płatności dokonywane są elektronicznie, co jest wygodne dla osób, które nie chcą nosić przy sobie gotówki,
  • Możliwość śledzenia trasy: Aplikacja umożliwia użytkownikom obserwację przebytej trasy w czasie rzeczywistym, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa.
Uber

Chcesz pracować jako kierowca Ubera?

Aby uzyskać aktualne informacje na temat możliwości korzystania z buspasów przez samochody elektryczne w danej lokalizacji, najlepiej jest zapoznać się z aktualnymi przepisami i zarządzeniami wydanymi przez lokalne władze lub instytucje odpowiedzialne za transport i infrastrukturę drogową. Polskie miasta coraz częściej wdrażają i aktualizują swoją politykę w zakresie mobilności miejskiej, w tym aspekty dotyczące pojazdów elektrycznych, dlatego stan prawny może się zmieniać.

Jakie są wady korzystania z Ubera?

Kierowcy jeżdżący na licencji TAXI, dysponują szeroką wiedzą i doświadczeniem niezbędnym do wykonywania zawodu zawodowego kierowcy. Ich dogłębna znajomość miasta umożliwia efektywne dotarcie do celu bez konieczności korzystania z systemów nawigacyjnych, co w przypadku niektórych kierowców Ubera może być wyzwaniem.
Ponadto, dzięki codziennej pracy na ulicach, taksówkarze są zazwyczaj lepiej zorientowani w aktualnej sytuacji drogowej. Mają informacje o trwających remontach, potencjalnych przeszkodach oraz miejscach, gdzie mogą występować zatory drogowe. Wadą korzystania z taksówek jest zazwyczaj ponoszenie wyższych opłat za przejazd, brak informacji o trasie przejazdu czy brak możliwości oceny kierowcy.

Podsumowanie


Zarówno Uber, jak i taksówki mają swoje miejsce w ekosystemie miejskiego transportu. Wybór między Uberem a tradycyjną taksówką jest uzależniony od wielu czynników. Uber okazuje się lepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o możliwość płatności bezgotówkowych oraz śledzenia przebytej trasy w czasie rzeczywistym. Ponadto osoby zamawiające przejazd Uberem, mogą wygodnie z poziomu smartfona określić wszystkie kluczowe parametry kursu. Z kolei tradycyjne taksówki oferują profesjonalizm i doświadczenie licencjonowanych kierowców, którzy dobrze znają miasto i potrafią sprawnie poruszać się po jego ulicach, nawet bez pomocy nawigacji. Ten rodzaj usług transportowych może być preferowany przez osoby, które cenią bezpośrednią interakcję z usługodawcą oraz tradycyjne metody płatności.